Drømmer I om en rejse i Barnabys fodspor? Tag på en kør-selv ferie gennem Englands mest idylliske landskaber og oplev de landsbyer og omgivelser, som danner rammen om den populære tv-serie Midsomer Murders. Hovedparten af de kønne landsbyer, der gør det ud for virkelighedens “Barnaby Land”, ligger spredt i Oxfordshire og Buckinghamshire.
På denne rejse oplever I charmerende landsbyer, historiske herregårde og grønne bakker, som gør England til et af Europas mest romantiske og fotograferede rejsemål.
I det sydlige Oxfordshires landsbyer, statelige bygninger, stenhuse og markedsbyer ligger halvdelen af seriens film locations.
Besøg bl.a. Oxford, Cotswolds, Stratford-upon-Avon og Bath.
England kør-selv ferie
Leder I efter en uforglemmelig kør-selv ferie i England, hvor komfort, kvalitet og personlig planlægning er i højsædet? Hos Travel’s Easy skræddersyr vi jeres ferie fra start til slut, så du får præcis den oplevelse, du drømmer om.
Uanset om I vil på en kør-selv ferie med fokus på natur og kultur, en romantisk tur eller en luksuriøs ferie med ekstra forkælelse, sørger vi for en rejse, der passer perfekt til jer.
Bo på hyggelige kvalitetshoteller og undervejs vil der være tid til at stoppe i de små charmerende landsbyer og nyde en kop afternoon tea eller indtage frokosten på en dejlig pub.
Besøg også nogle af de spændende engelske storbyer, der byder på interessante attraktioner, aktiviteter, shopping og mange gode restauranter og caféer.
Kontakt os på telefon: +45 4971 8037 – Så sammensætter vi den helt rigtige kør-selv ferie til jer.
Devon og Cornwall – 10 dages kør-selv ferie
Oplev en uforglemmelig kør-selv ferie i Sydengland gennem Devon og Cornwall. Start turen med et besøg i en af Sydenglands populære badebyer langs den smukke kyst, hvor sandstrande, caféer og promenader giver den perfekte start på rejsen. Besøg den mystiske Stonehenge, udforsk den dramatiske Jurassic Coast, vandr i den vilde natur i Dartmoor og oplev historiske perler som Tintagel Castle og St Michael’s Mount.
Sydøstenglands Kyster, Vin & Slotte – 10 dages kør-selv ferie
Tag på en eksklusiv kør-selv ferie i den sydøstlige del af England, i grevskaberne Kent og Sussex. Der finder I et overflødighedshorn af spændende vingårde, fine slotte med smukke haver, bakkede landskaber og flotte kystrækninger. Sydengland er også berømt for de mange charmerende landsbyer med små pubber.
Nordengland – York, Lake District & Northumbria – 9 dages kør-selv ferie
En virkelig flot kør-selv ferie i Nordengland, spækket med unikke naturoplevelser og unikke seværdigheder.
Besøg den gamle vikingeby York og den lille charmerende Whitby. Oplev Hadrian’s Wall, Alnwick Castle, Hexham, Teesdale og Durham. Derpå venter Lake District, der er et af Englands smukkeste områder med masser af høje bjerge, utallige søer og vandfald.
Det Sydøstlige England – 9 dages kør-selv ferie
En spændende kør-selv ferie i det sydøstlige England og med nogle dage i London. Rejsen bringer jer bl.a. til Windsor, Anne Boleyn’s barndomshjem, Hever Castle, Dover Castle på de flotte hvide klipper, havnebyen Portsmouth og Hampton Court Palace.
Turen slutter i London med besøg på Tower of London og en tur i London Eye.
Englands Sydkyst – 11 dages kør-selv ferie
Tag på kør-selv ferie til nogle af de mest betagende områder i den sydvestlige del af England, bl.a. den berømte Engelske Riviera.
I oplever badebyerne Bournemouth, Torquay, St Ives og Penzance, samt romerbyen Bath og den royale by Windsor.
I kan også besøge Beaulieu Abbey, Eden Project, de romerske bade i Bath, Windsor Castle og meget mere.
Det Historiske England & Wales – 10 dages kør-selv ferie
Super flot kør-selv ferie i England og Wales. Rejsen byder på flotte naturoplevelser, bl.a. de fortryllende bjerglandskaber i Snowdonia Nationalpark i Wales.
I vil også opleve Bath, Cotswolds området med de fine gule huse, Shakespeare’s Stratford og nogle spændende slotte. Besøg også Robin Hood’s Nottingham, tudorbyen Shrewsbury og middelalderbyen Chester.
Englands Sydkyst & Jersey – 10 dages kør-selv ferie
En skøn rejse hvor I først bor to nætter i badebyen Bournemouth på Englands sydkyst. Derpå sejler I til den uimodståelige ø Jersey, hvor I tilbringer de næste 5 nætter.
I returnerer til England og tilbringer et par dage i Brighton, en anden af Englands populære badebyer.
Hvis du ikke fandt, hvad du søgte, så kontakt os – vi sidder klar til at hjælpe!
Kontakt os
Kontakt os ved at ringe til os på +45 4971 8037
I er også meget velkomne til at udfylde nedenstående formular, så kontakter vi jer, så vi sammen kan sammensætte den helt rigtige rejse til jer.
I kan ikke bestille vores rejser online, da rejserne tilpasses vores kunders ønsker.
Åbningstider
Mandag – torsdag kl. 9:00 – 17:00.
Fredag: kl. 09:00 – 16:30.
Lørdag & søndag: Vi er ofte til at få fat i på tlf. – så ring til os. Ellers læg en besked, så ringer vi tilbage.
Vi kan også tilbyde at ringe jer op uden for vores normale åbningstid, hvis det passer jer bedre.


Kontakt: Susanne Bøgvad Aubertin